Lajme

Blick: Trajneri i Kosovës “sulmon” ish-yllin e FC Bazelit, Zhegrovën

Pasi nuk u përzgjodh, Edon Zhegrova shpejt i quajti anëtarët e kombëtares së Kosovë “amatore”. Tashmë trajneri i Kosovës po kundërpërgjigjet.

Një tjetër pikë fitore ndaj Zvicrës. Në fakt, Kosova duhet të jetë e lumtur të shtunën në mbrëmje. Por nuk është një. Primoz Gliha, trajneri i Kombëtares së Kosovës, duket i ngarkuar dhe disi sarkastik në postin e intervistës.

I pyetur për listën e gjatë të mungesave, 56-vjeçari slloven fillimisht është përmbajtur qëllimisht nga përdorimi i emrit Edon Zhegrova. Ai akuzon ish-lojtarin e FCB për gënjeshtër.

“Ai tha se nuk mund të vinte për shkak të klubit të tij. Kjo eshte gënjeshter. Ka funksionuar edhe për lojtarët e tjerë. UEFA vendos këtë dhe jo klubi”, thotë Gliha i zemëruar. Zhegrova nuk erdhi sepse nuk mundi, por sepse nuk donte, shton Gliha.

Sfondi: Për shkak të orarit të ngjeshur, Kombëtarja e Kosovës luajti kundër Izraelit jashtë dritares së ndeshjeve ndërkombëtare. 24-vjeçari duhej të kalonte sepse klubi i tij Lille po luante atë ditë. Kjo është arsyeja pse ai nuk u thirr për dy ndeshjet e tjera kualifikuese të Kampionatit Evropian. Anësori nuk ishte i kënaqur, publikoi një deklaratë dhe shpejt i quajti njerëzit e shoqatës “amatore”. Gliha ndoshta nuk donte ta linte këtë.

Pavarësisht se nuk u ftua, ish-futbollisti i Bazelit është parë në stadium, siç tregon një storie në Instagram.