Qatar 2022

Xhaka e Shaqiri pritet ta udhëheqin Zvicrën kundër Serbisë

Sytë kah Xhaka e Shaqiri, Zvicra kërkon kualifikimin ndaj Serbisë

Sot do të luhen ndeshjet e fundit të fazës së grupeve në Kupën e Botës. Teksa disa prej emrave më të mëdhenj në futbollin e kombëtareve tashmë e kanë siguruar kualifikimin, të njëjtën gjë do të tentojë edhe Zvicra, që përballë do ta ketë Serbinë.

Granit Xhaka me shokë do ta synojnë “deja vu”-në e katër vjetëve më parë, kur i mposhtën pikërisht serbët me rezultat 1-2. Kjo përballje do të luhet në orën 20:00 dhe, pa dyshim, do të jetë më e rëndësishmja e mbrëmjes.

Në po të njëjtën kohë luan edhe Brazili që përballë do ta ketë Kamerunin, i cili tashmë llogaritet i eliminuar. Pak më herët, në orën 16:00, Portugalia ka punë me Korenë Jugore dhe Uruguaji me Ganën.

Në xhiron e fundit të zhvilluar në këtë Botëror, Zvicra pësoi humbje 1:0 nga Brazili, kurse Serbia barazoi 3:3 me Kamerunin.

Momentalisht, të dy kombëtaret i ndajnë vetëm dy pikë në Grupin G, ku Zvicra zë vendin e dytë me tri pikë, krahas Serbisë që renditet në vendin e fundit me një pikë.

Sa i përket ndeshjes së sotme, në dyshim për t’u paraqitur është Noah Okafor i Zvicrës.

Takimi i fundit mes këtyre dy kombëtareve ishte 22 qershori i famshëm i vitit 2018, ku asokohe Zvicra e mposhti Serbinë 2:1 falë golave të Shaqirit e Xhakës, të cilët bënë shqiponjën me duar para syve të tifozëve serbë.