Lajme

SVP ndryshon qëndrimin, tani është për teste falas

Në atë që duket të jetë një kthesë, Partia Popullore Zvicerane (SVP) tani po mbështet vazhdimin e testeve falas të Covid.

Muajin e kaluar kur dy anëtarët e partisë në Këshillin Federal, Guy Parmelin dhe Ueli Maurer, donin t’i jepnin fund testimit falas për të pavaksinuarit.

Por tani partia e krahut të djathtë ka ndryshuar pozicionin e saj dhe po mbështet testimin falas.

Partia thotë se nëse duhej paguar testimi, do të ishte një barrë për të rinjtë dhe ata me më pak mundësi financiare, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ndryshimi i pozicionit mund të ketë të bëjë me një peticion që synon t’i mbajë testet falas tani ka arritur në 235,000 nënshkrime.

Testet po i kushtojnë miliona Konfederatës.

Por tani duket se ka të ngjarë që ata të qëndrojnë të lirë pasi partitë e krahut të majtë kanë mbështetur prej kohësh testet falas.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI