Kosova

Osmani: Mund të mbahen zgjedhje në veri të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit që ka pasur me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, si dhe me presidentin e Francës, Emanuel Macron dhe kancelarin e Republikës Federale të Gjermanisë, Olaf Scholz.

Ajo shton se u ka konfirmuar se mund të mbahen zgjedhjet në katër komunat në veri të vendit, gjithnjë duke respektuar legjislacionin në fuqi, shkruan Klan Kosova.

Përmes një konference për media, ajo bën të ditur se nuk planifikonte të takonte presidentin e Serbisë, Vuçiq, por se është takuar pasi kishte këmbëngulje nga shumica e liderëve evropianë.

Presidentja Osmani tregoi se si presidenti Macron dhe kancelari Schultz i kërkuan Kosovës që të organizojë zgjedhje të reja në veri, për të cilat ajo shtoi se ato mund të mbahen, përcjell albinfo.ch.

“Kishte disa kërkesa që presidenti Macron dhe kancelari Schultz kishin si për Kosovën, ashtu edhe për Serbinë. Nuk është se presidenti Vuçiq u përgjigj në asnjë nga ato pyetje që ata kishin për të. Ndërsa, ajo që ata kërkuan nga Kosova është që të gjejë një mënyrë për të mbajtur zgjedhje të reja në veri, që do t’u jepte mundësinë qytetarëve serbë të marrin pjesë dhe kryetarët e komunave të zgjedhin me një legjitimitet më të madh. Dhe unë i informova se korniza jonë ligjore e lejon këtë mundësi dhe ne jemi të gatshëm ta konsiderojmë atë në përputhje me ligjin e Kosovës për zgjedhjet”, është shprehur Osmani.

Tutje ajo ka treguar edhe cila është rruga deri te shpallja e zgjedhjeve.

“Kjo do të thotë se qytetarët serbë, rreth 20% e tyre që janë në listat zgjedhore, mund të nënshkruajnë një peticion dhe përmes kësaj, ata mund të iniciojnë procesin e zgjedhjeve të reja dhe ne jemi të gatshëm të zbatojmë ligjin. Është shumë e lehtë, është një proces shumë demokratik, ne i lejojmë qytetarët tanë të përcaktojnë se kur duan zgjedhje të reja dhe besoj se pa problem mund të ecim përpara me këtë, por duhet pjesëmarrje nga ana e tyre. Ata mund të zgjedhin kryetarin e komunës me një legjitimitet më të lartë, por duhet të marrin pjesë. Vuçiqit iu kërkua që të mos ndërhyjë, të mos u bëjë presion qytetarëve që të mos marrin pjesë. Nga ana e tij, nuk ka pasur përgjigje”, shtoi presidentja, përcjell albinfo.ch.

Mes tjerash, Osmani thotë se marrëdhëniet me aleatët janë të forta.

“Pavarësisht këtyre mosmarrëveshjeve të ditëve të fundit, unë jam duke punuar shumë gjerësisht me partnerët tanë amerikanë, si dhe me partnerët nga BE-ja, dhe të gjithë jemi të të njëjtit mendim se një rrugë përpara, një zgjidhje për de-përshkallëzimin është shumë afër, por ne duhet të sigurohemi që fokusi të jetë në zbatimin e plotë të marrëveshjes, jo vetëm në një pjesë të saj”, shtoi ajo.