Lajme

Ku janë shtigjet më të rrezikshme të ecjes në Zvicër?

Shumica e shtigjeve të ecjes zvicerane janë të sigurta.

Hiking është një nga argëtimet e preferuara verore për shumë njerëz në Zvicër, por terreni kodrinor dhe shpesh i thyer i vendit mund të jetë gjithashtu i pabesë.

Nëse jeni adhurues i natyrës, atëherë Zvicra është e përkryer për ju,

Vendi ka mbi 65,000 kilometra shtigje të shënuara – “rrjeti më i gjatë, më i dendur dhe më i larmishëm”, sipas Bordit Turistik të Zvicrës.

Shumica e shtigjeve janë të sigurta dhe miliona njerëz ecin çdo vit në gjatësinë dhe gjerësinë e tyre, duke admiruar peizazhet mahnitëse, pa asnjë aksident.

Por ka edhe rrezik.

Kjo për shkak se disa shtigje mund të duken mashtruese të lehta, por mund të jenë të rrezikshme nëse nuk jeni të përgatitur dhe nuk jeni të vetëdijshëm për rreziqet, transmeton albinfo.ch.

Mythe Grosser

Klubi Alpin Zviceran (SAC) i dha malit, që ndodhet në kantonin Schwyz, emrin e palakmueshëm të “rrugës më vdekjeprurëse në të gjithë Zvicrën”.

Një vend shumë i njohur për ecje, mali, megjithatë, ka marrë 22 jetë, së bashku me lëndime të shumta.

Megjithëse në një lartësi prej 1,900 metrash, Grosse Mythen nuk është mali më i lartë në Alpet Zvicerane, SAC tha se disa pika të ekspozuara përgjatë shtegut dhe gurët e lirshëm që mbulojnë shpatin mund të shkaktojnë rënie serioze.

Edhe autoritetet lokale të turizmit kanë paralajmëruar se “ngjitja është relativisht e pjerrët dhe shtegu malor është kërkues”.

Hardergrat

Natyrisht, “rreziku” është një term subjektiv, sepse ajo që është e rrezikshme për disa njerëz mund të jetë një copë tortë për të tjerët. Shumë varet nga përvoja, gjendja fizike dhe pajisjet e një alpinisti.

Ndërsa shumë alpinistë thonë se pamjet nga shtigjet 24 kilometra të gjata të vendosura mbi Interlaken në kantonin e Bernës ia vlejnë plotësisht përpjekjet shtesë, të tjerë këshillojnë kujdes.

“Është një kurs i vështirë, me 3000 metra lartësi, pa hije dhe pa burime uji gjatë rrugës”, sipas një reviste udhëtimi. Duhet shumë përpjekje për të përfunduar këtë rritje dhe mund të jetë e rrezikshme me lëndime dhe vdekje që ndodhin çdo vit.”

Ky paralajmërim është bërë jehonë nga një bloger, i cili shkroi se “shtegu Hardergrat konsiderohet si një nga shtigjet më të rrezikshme në botë. Është një shteg fizikisht i vështirë dhe teknikisht i vështirë që duhet të provohet vetëm nga alpinistë me përvojë që pranojnë rrezik të lartë”.

Ngjitja në malin e famshëm, i vendosur mbi Grindelwald dhe Lauterbrunnen në Bernese Oberland, ofron pamje spektakolare që e bën të vlefshëm ecjen lart për mijëra që bëjnë udhëtimin.

Por shumë mund të mos e dinë se faqja veriore e malit është mbiquajtur “Mordwand”, që përkthehet në “Mur i Vrasjes”.

Arsyeja: Muri njihet për shkëmbinjtë që bien.

Sipas një artikulli, kjo situatë është rezultat i ngrohjes globale: temperaturat e larta të verës po lirojnë ngrirjen e përhershme që mban të bashkuar sipërfaqen e shkëmbit, duke i lënë alpinistët në “rrezik të madh për t’u plagosur ose vrarë”.

Alpstein

Kur restoranti malor Äscher u shfaq në revistën National Geographic 2015, dhe më pas edhe në media të tjera ndërkombëtare, një mori turistësh kanë ecur drejt zonës, e vendosur në një vend të izoluar, të paarritshëm në rajonin Alpstein të Appenzell-Ausserrhoden.

Ata nuk mund të kenë pritur që udhëtimi për në restorant të ishte aq i vështirë sa është; në fakt, vetëm në vitin 2022, katër persona vdiqën në gjurmë brenda pak javësh.

Terreni është jashtëzakonisht i vështirë, me shtigje të ngushta që kalojnë përgjatë zbritjeve të pjerrëta dhe shumë vende përgjatë rrugës ku alpinistët mund të pengohen dhe të bien lehtësisht.

Pilatus

Me pamje nga Lucerni në Zvicrën Qendrore, Pilatus është shumë i popullarizuar nga alpinistët.

Sidoqoftë, mbani në mend se ngjitja në Pilatus është shumë e pjerrët, me një terren shkëmbor dhe me gunga.

Në disa pjesë të shtegut, ka zinxhirë në të cilët mund të mbaheni (në mënyrë të pasigurt).

Mont Blanc

Megjithëse nuk ndodhet në vetë Zvicrën, por në Francë, Mont-Blanc është megjithatë mjaft afër Gjenevës për ta bërë atë një destinacion popullor për alpinistët nga zona.

Është gjithashtu e rrezikshme – më shumë, në fakt, që mali i famshëm Everest, i cili mori 310 jetë që nga vitet 1990, përcjell albinfo.ch.

Megjithatë, numri i të vdekurve në Mont Blanc është dukshëm më i lartë, edhe pse lartësia e tij është më e ulët se ajo e Everestit.

Disa shifra citojnë një mesatare prej 100 vdekjesh në vit përgjatë masivit Mont Blanc, i cili mund të rritet pasi ndryshimet klimatike rrisin rrezikun e rënies së shkëmbinjve dhe ortekëve.

Shumica e vdekjeve në mal ndodhin për shkak të rënieve, njerëzve që goditen nga gurët, apo alpinistëve që humbasin ose bllokohen, kanë raportuar mediat.