Lajme

Flet ish-prokurori i përgjithshëm i Zvicrës për përgjimet nga Katari

Michael Lauber, ish-prokurori i përgjithshëm në Zvicër, ka mohuar se është shantazhuar nga Katari për të hedhur poshtë akuzat. Ai ka folur për gazetën Tages Anzeiger dhe thotë se “historitë e patregueshme konspirative” janë të pabaza, shkruan swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.

“Është nënkuptuar se unë jam blerë ose shantazhuar nga Katari dhe në fund edhe nënshtruar shantazhit. Asgjë nuk është provuar dhe akuzat janë dashakeqe”, tha Lauber, shkruan swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.

Një javë më herët, NZZ am Sonntag raportoi se disa operativë sekretë nga Katari kanë përgjuar një takim jozyrtar të fshehtë të Michael Lauber sa ishte prokuror dhe hetonte disa zyrtarë të FIFA-s dhe presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino.

Megjithatë, Lauber vazhdon të insistojë se dokumentet e NZZ am Sonntag janë të rreme, edhe pse i kushtuan me vendin e punës.