Kosova

Escobar: Korrupsioni, problemi më i madh i Ballkanit

Zyrtari amerikan foli për sfidat e rajonit në Këshillin e Atlantikut

Për Shtetet e Bashkuara korrupsioni është problemi më i madh për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Dhe, sipas zëvendësndihmës sekretarit të Shtetit për Europën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë përpjekjet për demokraci dhe luftë kundër korrupsionit, përfshirë vendosjen e sanksioneve ndaj udhëheqësve të korruptuar.

“Korrupsioni është problemi më i madh për rajonin. Nacionalizmi dhe rivaliteti etnik është me të vërtetë vetëm një maskë për këtë (korrupsionin). Udhëheqësit duhet të ndërmarrin veprime, duhet t’i largojnë këta njerëz nga pozitat e përgjegjësisë, t’i heqin nga listat e partive dhe kjo vlen për të gjitha vendet në rajon”, tha Gabriel Escobar.

Zyrtari amerikan tha se situata e krijuar nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës u ka dhënë shtysë përpjekjeve të Perëndimit për zgjidhjen e problemeve të mbetura në rajon. Escobar tha se Shtetet e Bashkuara duan të shohin integrim sa më të shpejtë të Ballkanit Perëndimor në institucionet euro-atlantike.

“Tek aleatët tanë europianë është rritur ndjenja e urgjencës për të zgjidhur disa nga problemet dhe përshpejtuar disa nga proceset që do ta çojnë rajonin në drejtimin e duhur. Dhe kështu, në këtë drejtim, kriza në Ukrainë ka ndikuar tek përqendrimi në realitetet e asaj që po ndodh në Ballkanin Perëndimor”, tha Gabriel Escobar.

Duke folur në Këshillin e Atlantikut, Escobar tha se pret përparim vitin e ardhshëm në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në bazë të planit franko-gjerman.

“A mund të realizohet ose jo deri në pranverën e ardhshme varet nga ritmi i negociatave dhe ritmi i takimeve, i cili nuk varet nga SHBA-ja, por varet nga evropianët. Por unë mendoj se mund të fillojmë të shohim skeletin e një marrëveshjeje të dalë vitin e ardhshëm. Dhe unë do të doja ta shihja një gjë të tillë”, tha Gabriel Escobar.

Zyrtari amerikan foli edhe për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, duke thënë se marrëveshja për të duhet të zbatohet dhe se të dyja palët duhet të mendojnë për banorët e Veriut dhe perspektivën e tyre.