Futboll

Donis Avdija shkëlqen në Austri, tri skuadra gjermane kërkojnë rikthimin e tij

Futbollisti shqiptar Donis Avdija është rikthyer në një lojtar të rëndësishëm te TSV Hartberg në Bundesligën austriake.

Sipas “Sky Sport” mësohet se Avdija është shumë afër rikthimit në Gjermani, ku 3 skuadra janë në garë për shërbimet e tij. Huazimi te skuadra austriake ka përfunduar, ndërsa lojtari është në pronësi të Zurich.

“Në Gjermani jetohet për futboll për shkak të profesionalizmit dhe tifozëve. Nuk ka gjë më të mirë sesa të jesh lojtar i ndonjë klubi në atë shtet”, ka thënë Avdijaj për Sky.

St Pauli dhe Hertha Berlin e duan atë në Bundesliga 2, derisa Werder Bremen ka shfaqur interesim që ta rikthejë në elitën e futbollit gjerman sulmuesin kosovar.

Avdijaj është nën kontratë me klubin zviceran “FC Zürich” deri në qershor të vitit 2025. Ai më parë në Gjermani ka luajtur vetëm për Schalke 04 derisa ka ndërruar disa skuadra si Sutrm Graz, Roda Jc, Willem II, Trabzonspor, Hearts, Emmen dhe AEL Limassol.