Muzikë

Anulohet Festivali i Eritresë në Oberuzwil SG

Pavarësisht paralajmërimeve nga autoritetet, një festival Eritreja që do të zhvillohej në Oberuzwil, tashmë është anuluar. Demonstruesit nga e gjithë Zvicra kishin ardhur dhe kishin vënë në gatishmëri policinë, shkruan Blick, përcjell albinfo.ch.
Festivali i Eritresë duhej të zhvillohej në Oberuzwil, në kantonin e St. Gallen, pasditen e sotme dhe për këtë mbështetësit e diktatorit Isayas Afewerkis (77) u mblodhën për të përkujtuar fillimin e luftës për pavarësi.

Megjithatë, situata kërcënoi të shndërrohej në një fuçi baruti. Sepse festivali nuk u prit mirë nga të gjithë. Disa dhjetëra njerëz nga Eritreja udhëtuan nga e gjithë Zvicra për të ndërprerë dhe parandaluar festën.

“Rregullimi nuk është i realizueshëm”

Duke pasur parasysh kërcënimin e teprimeve të dhunshme, organizatori tani ka tërhequr kordonin dhe ka anuluar festimin.

“Organizatorët e kanë kuptuar se festivali i tyre nuk mund të mbahet”, thotë Marina Menzi, zëdhënëse e mediave për policinë e kantonit St.

Pronari i festivalit tashmë ishte paralajmëruar nga policia para festivalit se situata mund të përshkallëzohej. Pavarësisht kësaj, kjo e fundit ka vendosur të vazhdojë sipas planit. “Këta njerëz vijnë çdo vit. Asgjë nuk ndodh atje”, tha ai për “Tagblatt”.

Janë pikasur anëtarët e grupit brutal Eri Blood

Sipas disa dëshmitarëve okularë, dihet gjithashtu se në kantierin e festivalit ndodhen disa figura të dyshimta. Këtu përfshihen mbështetësit e grupit Eri Blood, i cili është besnik ndaj regjimit.

Me urdhër të qeverisë së Eritresë, grupi kryen aktivitete kriminale në të gjithë Evropën dhe merr masa kundër kundërshtarëve të regjimit. Prandaj, grupi konsiderohet shumë i rrezikshëm nga ekspertët dhe madje mund të krahasohet me grupin mercenar rus Wagner. Edhe në Zvicër Eri Blood është vënë disa herë në shënjestër të autoriteteve.

Rreth 500 demonstrues para vendit të festivalit

Policia kantonale e St. Gallen ishte e pranishme me një kontigjent të madh dhe kreu kontrolle identiteti në daljet e autostradës. Në Oberbüren, për shembull, një duzinë automjetesh u ndaluan dhe pasagjerët u kontrolluan. Më pas, policia vendosi një ndalim 24-orësh për të gjithë individët.

Shumë nga njerëzit që erdhën ishin të zemëruar për sjelljen e policisë. Në vend që të prisnin në dalje të autostradës në Uzwil, shumë donin të shkonin me makinë direkt në vendin e festivalit.

“Nuk i besojmë policisë se festivali është anuluar! Ne duam ta shohim vetë”, tha një e re për “Tagblatt”.

Pavarësisht kontrolleve të policisë, rreth 500 demonstrues më në fund u mblodhën në Oberuzvil. Me ndihmën e qenve, shkopinjve dhe mburojave mbrojtëse, oficerët arritën të devijojnë turmën drejt stacionit të trenit.