Koronavirusi: çast pas çasti

A do të rihapen restorantet më herët në Zvicër

Autoritetet federale kanë përjashtuar hapjen e restoranteve para 1 Prillit, por nëse një koalicion i ri i kantoneve të pakënaqur ka rrugën e tij, zviceranët mund të darkojnë në mes të marsit

Megjithëse Këshilli Federal urdhëroi restorantet të qëndronin të mbyllura më parë deri më 1 Prill, disa kantone po bëjnë presion për të lejuar restorantet e tyre të rinisin biznesin më herët.

Disa kantone kanë shprehur dëshirën për t’u rihapur në mars, duke përfshirë Gjenevën, Vaud, Graubünden, St. Gallen, Ticino, Thurgau, Lucerne, Appenzell Ausserrhoden, Nidwalden, Uri dhe Obwalden.

Përveç përpjekjeve në nivelin kantonal, një shtytje e përbashkët nga një grup partish politike të Zvicrës të krahut të djathtë dhe të qendrës së djathtë mund të shihte datat e hapjes të paraqitura në Zvicër.

Një seri e re negociatash tani po zhvillohet, me një vendim që do të merret më 24 Shkurt i cili mund të shohë Zvicrën të kthehet në restorante më shpejt, përcjell albinfo.ch.

Ja çfarë duhet të dini.

Menjëherë pasi autoritetet shëndetësore zvicerane njoftuan se vendet e mikpritjes do të qëndronin të mbyllura deri të paktën në prill, një grup kantonesh u mblodhën për të shprehur pakënaqësinë e tyre me vendimin – dhe për të nxitur për një hapje më të hershme të vendeve të mikpritjes.

Javën e kaluar autoritetet në Vaud njoftuan dëshirën e tyre për të rihapur sektorin e tyre të gastronomisë nga 15 marsi për shërbimin e drekës dhe të mbyllur në orën 6 pasdite, në të cilën kohë do të lejohej vetëm shërbimi i marrjes me vete, raporton gazeta NZZ.

St Gallen, Thurgau, Lucerne dhe Ticino po agjitojnë për restorantet me tarraca që do të lejohen të hapen nga 1 Marsi.

Autoritetet e Schwyz kanë bërë thirrje që brenda dhe jashtë restoranteve dhe bareve të jenë të hapura në të njëjtën ditë.

Uri, Glarus, Appenzell Ausserrhoden dhe Appenzell Innerrhoden gjithashtu kanë bërë thirrje që restorantet të jenë të hapura në javën e parë të marsit, me këtë të fundit që thotë se njerëzit duhet të lejohen të marrin pjesë vetëm me prova të një testi negativ.

Kjo skemë përputhet me atë që po zbatohet në Austrinë fqinje për parukeri, shërbime kozmetike dhe sallone tatuazhesh.

Të tjerë si Cyrihu dhe Berni duken të hapur ndaj idesë, por nuk kanë shprehur një pozicion të përcaktuar për këtë çështje.

Në të vërtetë, që më 24 Shkurt, vetëm Aargau ka treguar se mbështet planin e qeverisë federale.

Këshilli Federal është planifikuar të diskutojë çështjen me qeveritë kantonale më 24 Shkurt, por Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset tashmë tha se hapjet e hershme nuk do të ishin një ide e mirë.

Berset kujtoi se restorantet e vjeshtës së kaluar ishin të hapura në disa kantone ndërsa ishin të mbyllura në të tjerët, duke rezultuar në njerëz që udhëtonin nga një kanton në tjetrin me qëllim të ngrënies jashtë.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI