Lajme

A do të ketë një takim mes Putin-it dhe Zelensky-t?

Raportohet se forcat ruse nuk i kanë ndalur sulmet ushtarake në Ukrainë, që prej 24 shkurtit. Pavarësisht përpjekjeve të shumta për t’i dhënë fund luftës, deri më tani nuk është bërë asnjë përparim, shkrua Tgcom24, përcjell albinfo.ch.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se Rusia nuk është kundër një takimi mes dy presidentëve, duke shtuar se kjo është e pamundur të mbahet pa përgatitje adekuate.

“Nuk ka përparim në hartimin e një dokumenti të mundshëm që Putin dhe Zelensky të mund të nënshkruajnë. Rusia nuk është kundër një takimi mes dy presidentëve, por është e pamundur të mbahet pa përgatitje adekuate“, përfundoi Peskov.

Një takim midis Volodymyr Zelenskyy dhe Vladimir Putin do të ishte një hap i rëndësishëm në negociatat e paqes dhe do të rriste shpresat për një armëpushim.

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI