Futboll

Disa fakte për Zvicrën para Evropianit

Për Zvicrën do të jetë hera e gjashtë që do të paraqitet në Euro 2024

Euro 2024 fillon të premten, derisa Zvicra ndeshjen e parë e ka ndaj Hungarisë të shtunën.

Futbollistët me më shumë për Zvicrën janë Granit Xhaka me 125 paraqitje dhe Xherdan Shaqiri me 123, shkruan albinfo.ch.

Xhaka është kapiten i Natit.

Alexander Frei është shënuesi më i mirë në histori me 42 gola, në 84 ndeshje, kurse Xherdan Shaqiri është i katërti me 31 gola. Shaqiri mund t’i afrohet rekordit të Frei-t.

Suksesi më i madh i Zvicrës janë çerekfinalet e Kupës së Botës më 1934, 1938 dhe 1954, si dhe çerekfinalja e Euro 2024 më 2020.