Receta shqiptare gatimi

Flan Kungulli

Na nevojiten:

250 g tul kungulli

1 qepë

70 g miell misri

3,5 dl qumësht

80 g di Grana padano (ose lloj tjetër të djathit të fortë)

1 vezë

80 g gjalpë

Rozëmarinë

Krip, Biber

Procedura:

Avulloni kungullin e prerë në copa për 15 minuta. Pastaj grijeni në mulli perimesh.

Grijeni qepën dhe gatuani atë në një tigan me një lugë gjalpë dhe rozmarinë.

Shtoni kungullin pure dhe zieni atë me zjarr të ulët derisa ajo të thahet.

Hiqni rozmarinën, dhe rregulloni me kripë dhe biber.

Hidheni miellin e misrit në një tigan, e vendosni në sobë dhe gradualisht inkorporoni qumështin, rriheni me frustë fuqishëm derisa të arrini një salcë e trashë dhe homogjene.

Inkorporoni në të puren e kungullit, shtoni vezët, djathin integruar dhe kripë.

Lyeni 4 kontenjer të vegjël me gjalpë ose mbuloni ato me letër kuzhine, mbusheni ato me kompostin e kungullit dhe furrë 200 gradë për 20 minuta.

Lëreni të vaken.

Garnizoni me rozmarinë dhe feta të kungullit, mish të thatë, krem frutash të thata.

Nga

Mirlind Bajrami Chef